foto1
Împreună, copiii, profesorii, părinţii, pot face din şcoală un loc plăcut pentru toţi cei mplicaţi în procesul educativ, un mediu bazat pe încredere, comunicare, respect şi flexibilitate. ,,OMUL NU POATE DEVENI OM DECÂT DACĂ ESTE EDUCAT” John Amos Comenius

Scoala "Carol I"

Plopeni Prahova

Istoricul scolii

ACTUL DE INFIINTARE A SCOLII PRIMARE

MINISTERUL CULTURII NATIONALE SI AL CULTELOR

“Avem onoarea a va face cunoscut ca prin Decizia nr.258310/1942, s-a infiintat o scoala primara mixta, cu un post la Uzinele Margineanca din judetul Prahova platit din fondul global, art.41, alin.2 din bugetul pe execitiu 1942-1943”.

11 decembrie 1942

(Dosar vol.29 Arhiva U.M.Plopeni 1942 – 1943, pag.12)

In anul 1946 a luat fiinta un gimnaziu cu durata de 2 ani, unde invatau atat copiii muncitorilor din colonie cat si ai celor din localitatile invecinate. Dupa reforma invatamantului din anul 1948, aceasta unitate de invatamant a inceput sa se dezvolte, numarul elevilor care frecventau clasele I-VII era de circa 380, din care 280 apartineau muncitorilor din localitate. Scoala nu avea un local corespunzator din punct de vedere igienico-sanitar cat si al dotarii cu material didactic. In anul 1962 s-a infiintat Scoala medie cu un efectiv de 40 elevi in clasa a VIII-a. Personalul didactic al scolii era compus din 7 invatatori si 11 profesori. Scoala  de ucenici a luat fiinta prin Decizia ministerului Inzestrarii Armatei nr.241/13 octombrie 1941, desi si-a inceput activitatea la 15 septembrie 1941 sub denumirea de “Scoala de ucenici industriali Uzinele Margineanca” (Scurt istoric – Arhiva Grupului Scolar  Industrial Plopeni; Cartea Scolii Profesionale pag.4). La inceput, Scoala de ucenici ca si intreprinderea sub al carei patronaj se afla, avea un caracter militar. Majoritatea cadrelor didactice erau ofiteri iar ucenicii purtau haine militare. Profesorii si pedagogii erau salariati ai uzinei incadrati in productie, aici incluzandu-se atat personal militar superior cat si persoane civile (ingineri, tehnicieni, maistri), iar durata cursurilor era de 4 ani.

Incepand cu anul scolar 1941-1942, scoala a functionat cu doua clase: anul I si anul II. Ucenicii erau recrutati prin concurs sustinut la sediul uzinei din Bucuresti, str.Benito Mussolini nr.21, unde erau primiti candidati din intreaga tara, supusi insa la o selectie severa.

Incepand cu anul scolar 2019-2020, devine Liceul "Carol I' orasul Plopeni (locatia 1)

2019 Copyright Scoala Carol I Plopeni Rights Reserved